Annons
Nyheter

Åtalas för bedrägeri

Nyheter • Publicerad 30 december 2008

Utan tillstånd från sin ideella förening, misstänks en 67-årig man för att ha tagit ut sammanlagt 17 054 kronor från föreningens konto. Därefter ska han själv ha tagit hand om pengarna och bland annat använt dem till att betala en privat räkning. Nu står mannen åtalad för bedrägeri.

Mannen tillhörde den ideella föreningen, men enbart ordföranden hade rättigheter att ta ut pengar från föreningskontot. Trots detta har 67-åringen vid två tillfällen, under 2005 och 2006, tagit ut sammanlagt 17 054 kronor.

Annons

Ordföranden började uppmärksamma att något inte stod rätt till, då kronofogden kontaktade föreningen på grund av en obetald faktura. När ordföranden kontrollerade detta med 67-åringen, svarade denne att han betalat fakturan. Ett kontoutdrag visade att summan mycket riktigt var dragen från föreningens konto, men pengarna kom aldrig fram till mottagaren. Slutligen betalade ordföranden den obetalda fakturan med egna pengar.

Kommande år inträffade ett motsatt scenario, men med samma resultat - försvunna pengar. Denna gång hade ett företag köpt en annons av föreningen. Enligt ordföranden var det 67-åringen som tog emot utbetalningsavin av företaget, och summan för annonsen var dragen från företagets konto. Däremot kom pengarna aldrig in på föreningens konto.

Vid båda tillfällena ska 67-åringen ha hämtat ut pengarna på Svensk kassaservice, i en matbutik på norra Öland. Butiksrepresentanten minns att mannen vid det första tillfället använde de uttagna föreningspengarna till att betala en privat räkning. Mannen i butiken misstänke dock aldrig något fel, eftersom han kände 67-åringen ”hur väl som helst”.

67-åringen förnekar att han ”skulle ha gjort något för egen vinning eller tagit några pengar”. Vid det första tillfället, då föreningen var skyldiga ett företag pengar, menar han att han hade tillåtelse att göra banktransaktionerna. Han tog ut pengarna för att sätta in dem vid ett senare tillfälle och passade samtidigt på att betala sin egen räkning när han ändå var i butiken.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons