Sport

ÖB–lirare och Kvarnligavinnare genom tiderna

Fotboll Artikeln publicerades
Nicklas Nelson vann 2005.
Nicklas Nelson vann 2005.

Sedan 2001 har ÖB–sporten har delat ut prisen till ÖB–lirare och Kvarnligavinnare. Här har ni spelarna som prisats!

Kvarnligan

Vinnarna genom tiderna

Division 3, Herr

2018 – Petter Ernberg och Johan Anbacken Glömminge–Algutsrums IF

2016 – Viktor Olofsson, Glömminge IF

2015 – Viktor Olofsson, Glömminge IF

2012 – Tom Karlsson, Färjestadens GoIF

2011 – Filip Lindqvist, Färjestadens GoIF

2010 – Tom Karlsson, Färjestadens GoIF

2007 – Mattias Nilsson, Färjestadens GoIF

2006 – Johan Flobecker, Jimmy Gullqvist, Nicklas Nelson, Färjestadens GoIF

2005 – Johan Flobecker, Peter Ivarsson, Färjestadens GoIF

2004 – Jonas Nilsson, Böda/Högby

 

Elitfyran, Herr

2017 – Viktor Olofsson, Glömminge IF

2015 – John Gustavsson, RM IF

2014 – Johan Ljungström, Glömminge IF

2013 – Nicklas Johansson, Färjestadens GoIF

2010 – Niklas Karlsson, IFK Borgholm

2009 – Charlie Nilsson, Färjestadens GoIF

2008 – David Larsson, IFK Borgholm

2007 – Niclas Olsson, Robin Olsson, RM IF

2006 – Jonas Nilsson, Böda/Högby

2005 – Nicklas Nelson, Böda/Högby

 

Division 1 dam

2018 – Ofelia Medhammar, Färjestadens GoIF

2017 – Lisa Farquhar, Färjestadens GoIF

2016 – Sofie Waller, Färjestadens GoIF

 

Division 2 (tidigare div. 3), Dam

2018 – Jenny Hedfors och Johanna Bellander Glömminge–Algutsrums IF

2017 – Felicia Waller, Glömminge IF

2016 – Amanda Ahlström, Glömminge IF

2015 – Josephine Larsson, Färjestadens GoIF

2014 – Josephine Larsson, Färjestadens GoIF

2011 – Elin Eriksson, RM IF

2010 – Louise Bengtsson, RM IF

2009 – Moa Olsson, IFK Borgholm

2008 – Marie Erlandsson, IFK Borgholm 2007 – Linnea Alvarmo, RM IF

2006 – Louise Bengtsson, RM IF 2005 – Ulrika Helgesson, RM IF 2004 – Linda Nilsson, RM IF

Visa mer...
Jonas Nilsson vann 2006.
Jonas Nilsson vann 2006.

ÖB–lirare

Vinnare genom tiderna

2017 Lisa Farquhar Färjestadens GoIF

2016 Amanda Ahlström Glömminge IF

2015 Joakim Bengtsson Glömminge IF

2014 Josephine Larsson Färjestadens Goif

2013 Martin Gustavsson SSG IF

2012 Martin Gustavsson SSG IF

2011 Josefin Nilsson IFK Borgholm

2010 Tom Karlsson Färjestadens Goif

2009 Tom Karlsson Färjestadens Goif, Jacob Petersson IFK Borgholm

2008 Johan Lewton Färjestadens Goif

2007 David Larsson IFK Borgholm, Daniel Petersson Glömminge IF, Maria Boström IFK Borgholm

2006 Johan ”TT” Petterson IFK Borgholm, Anders Johansson RM IF, Martin Gustavsson SSG IF

2005 Martin Rosengren SSG IF

2004 Johan Flobecker Färjestadens Goif

2003 Martin Gustavsson Mörbylånga Goif

2002 Dag Eriksson Hulterstads AIK

2001 Rickard Persson Glömminge IF

Visa mer...