Sen drömträff sänkte SSG: ”Tungt”
Kalmar City BK-SSG IF 1-0 (1-0)
Jonathan Nilsson Byman, Hannes Alvarmo och Hampus Nelson. Det var viktiga pusselbitar borta i varje lagdel när SSG ställdes inför en av säsongens knepigaste matcher.
Trots det var poängen snubblande nära.
– Första halvlek får vi lite dit vi vill. Vi stänger ner dem och täcker ytor. De har väldigt mycket boll och vi är kanske lite slarviga och stressiga när vi vinner bollen så att vi tvingas försvara oss direkt igen. De skapar ett par chanser och vi ett par fasta. Men det kändes skitbra med 0-0 i halvtid, säger Rydström.
I andra halvlek fortsatte ”Kanonerna” bra.
– Vi börjar bäst och har ett par riktigt bra anfall. Men sedan börjar de äta sig upp. De förändrar lite och de får lite mer tryck. De har ett par rejäla chanser som borde varit mål, någon ribbträff och så där. Så det var absolut inte orättvist.
Tidigt i den andra halvleken fick även Johan Helgesson kasta in handduken. Och målet kom till slut, med bara några minuter kvar att spela, när Nicolaus Vekurinmäki drog till på vinst och förlust.
– Han sköt från halva halva. Då tänkte man att nej, vi åker på en drömträff igen. Det var likadant mot Smedby.
– Det är klart att det var tungt när vi höll igen så länge. Vi får väl till en liten forcering på övertid men tyvärr får vi inte in bollen.
”De har ett par rejäla chanser som borde varit mål.”Andreas Rydström.