Annons

Lista: Pengaregn över öländska föreningar – de får mest

Digital Bas - första månaden gratis!
Stöd oss.För fri lokal journalistik.
Du läser just nu en upplåst artikel. Genom att teckna Digital Bas får du tillgång till alla nyheter på sajten och stödjer vår närproducerade och oberoende journalistik.
Sport • Publicerad 27 oktober 2022 • Uppdaterad 8 november 2023
GAIF har tjänat drygt 78 000 kronor.
GAIF har tjänat drygt 78 000 kronor.Foto: Mattis Andersson

Folkspel har gjort sin årliga summering gällande överskottet från försäljningen av Bingolotter, Sverigelotter och julkalendrar över det senaste året. Kalmar läns föreningsliv har fått hela 11 320 672 kronor i utdelning.

Färjestadens GoIF redovisar ett smått fantastiskt resultat där man får tredje mest i länet efter Lindsdals IF och Oskarshamns AIK. Man kan dessutom stoltsera med en 77:e plats på riksnivå.

Annons

Även i fjol såg topp tre på Öland likadant ut med Färjestaden som klar etta.

Fakta

Topp 10, Öland:

1. Färjestadens GoIF (fotboll): 348 592.

2. Persnäs AIF (fotboll): 115 909.

3. IFK Borgholm (fotboll): 94 001.

4. Högby IF (fotboll): 78 520.

5. GAIF (fotboll): 78 367.

6. Mörbylånga GoIF (fotboll): 61 322.

7. Degerhamns Skytteförening (skyttesport): 36 972.

8. Grönhögens IF (fotboll): 30 316.

9. Sandby-Gårdby Skytteförening (skyttesport): 26 599.

10. Högsrums FF (fotboll): 26 163.

Mattis AnderssonSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons