Blytung FGoIF–förlust: ”Svider så inåt helvete”
FGoIF hade tre raka utan vinst inför matchen. Nu returmöte mot serieledaren, lagen spelande en rafflande 3–3 match i premiären. Då med FGoIF i underläge med tre bollar – och även den här gången fick färjestaden vittja nätet först. 1–0 till Pukeberg efter en halvtimme på ett väl avvägt långskott i mål.
– Det var väldigt bra av killarna idag. Tätt defensivt och en jäkla vilja. Lite tandlösa i första men definitivt bättre i andra. Vår klart bästa match på väldigt länge, säger Måns Fredriksson.
Även den här gången skulle FGoIF replikera. Men det kom redan vid 0–1 den här gången, en kvart in i andra halvlek kvitterade Färjestaden. Och laget malde på för seger.
– Vi har fler bra lägen i andra än de har, ett par riktigt heta för att sätta 2–1. Så gör vi ett litet misstag med en för kort bakåtpass.
2–1 till Puke. Det blev slutresultet.
– Svider så inåt helvete. Ett tag kanske vi hade nöjt oss med kryss men med alla lägen ska vi vinna. Att då få ett i arslet istället. Det är så jääääävla surt, säger Måns.
– Finns jättemycket ta med sig men klart det är svårt att vara glad för det nu. Det var ingen rättvis seger.
Kvällens övriga matcher: