Annons

Nytt arbete på Ölandsbron – begränsad framkomlighet

Ett körfält är avstängt när Trafikverket nu startar upp ett underhållningsarbete på Ölandsbron.
– Det är prioriterat att få klart innan semestern börjar, säger Martin Rydell på Svevia.
Digital Bas 3 mån 3 kr
Stöd oss.För fri lokal journalistik.
Du läser just nu en upplåst artikel. Genom att teckna Digital Bas får du tillgång till alla nyheter på sajten och stödjer vår närproducerade och oberoende journalistik.
Ölandsbron • Publicerad 24 maj 2021
Enligt Trafikverket ska det handla om målningsarbete och mätarbete på Ölandsbron.
Enligt Trafikverket ska det handla om målningsarbete och mätarbete på Ölandsbron.Foto: Arkiv

Enligt Trafikverkets handlar det om målningsarbete och mätarbete på Ölandsbron.

– Det är vägmarkeringarna som fräschas upp, vi målar linjer helt enkelt.

Annons

Det är begränsad framkomlighet. Ett körfält är avstängt och det har just nu ”liten påverkan” på trafiken i både riktningarna.

– Det ska inte störa bilisterna så mycket, vi får inte vara igång på morgon och eftermiddag under de tider när pendlarna kör över.

Arbetet som genomförs varje år på Ölandsbron pågår under måndagen.

– Eventuellt kör vi något pass till framöver, det beror på hur mycket vi hinner med idag, säger Martin Rydell.

– Det är prioriterat att få klart innan semestern börjar, senaste vecka 28.

Magnus AnderbergSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons