Marint finbesök i norr: ”På minnesresa”
Drygt 80 år till sjöss, knappt 28 meter lång och 67 ton tung – minsveparen M20, ett sjögående musiefartyg, sågs lägga till i Byxelkrok vid 18-tiden på onsdagen.
När fartyget hade gjort sitt i marinens tjänst i början av 2000-talet bildades Föreningen M20 för att rädda henne från förgängelsen, alternativt okända vatten.
I dags ägs hon av Sjöhistoriska Museet medan fartyget drivs och underhålls av föreningen.
Och nu hon ute på minnesresa där händelser under andra världskriget i Öresund står i fokus.
– En minnesresa och en utställning om svenska flottans insatser för att rädda tusentals danska flyktingar över Öresund hösten 1943. I år är det 80 år sedan dessa dramatiska händelser utspelades i svenska farvatten, säger föreningens ordförande Anders Torelm i ett pressmeddelande.
Resan för M20 såg sin start i Stockholm den sista juli och slutdestinationen Göteborg siktas den 18 augusti.
Mer om M20 kan hittas på: www.minsveparen.se
”En minnesresa och en utställning om svenska flottans insatser för att rädda tusentals danska flyktingar över Öresund hösten 1943.”Anders Torelm