Annons

Marinens fartyg övade i Borgholms hamn

Under torsdagen anlände skolfartyget HMS Antares till hamnen i Borgholm för några timmars övning.
Digital Bas - första månaden gratis!
Stöd oss.För fri lokal journalistik.
Du läser just nu en upplåst artikel. Genom att teckna Digital Bas får du tillgång till alla nyheter på sajten och stödjer vår närproducerade och oberoende journalistik.
Borgholm • Publicerad 26 oktober 2023 • Uppdaterad 27 oktober 2023
Skolfartyget HMS Antares på väg in i Borgholms hamn.
Skolfartyget HMS Antares på väg in i Borgholms hamn.Foto: Kenth Jönsson

HMS Antares (A502) är det andra i en serie av fem skolfartyg av Altair-klass som byggdes på Djupviks varv på Tjörn. Fartyget, som sjösattes 2008, används av svenska marinen för tjänst som utbildningsfartyg inom Sjöstridsskolan. Karlskrona är hemmahamn.

Märta Hermansson, på tillfälligt besök i uppväxtstaden Borgholm.
Märta Hermansson, på tillfälligt besök i uppväxtstaden Borgholm.Foto: Kenth Jönsson

I besättningen i torsdags ingick Märta Hermansson, 23 år, bördig från Borgholm.

Annons

Hon inledde sin värnplikt 2019 och har fortsatt i marinen.

– Vi är på väg hem till Karlskrona efter några veckors utbildning i Stockholm, berättar Märta, som till nästa sommar kan titulera sig taktisk officer efter tre års utbildning.

Fakta

HMS Antares

Tekniska data:

Längd: 25,9 meter

Bredd: 6,0 meter

Djupgående: 1,3 meter

Deplacement: 85 ton

Maximal hastighet: 24 knop

Besättning: 10 man

Källa: Wikiepdia

Kenth JönssonSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons