Man och kvinna skadade under Tractor Power Day
Det var under lördagens Tractor Power Day i Norra Möckleby som det blev dramatiskt i samband med ett av de sista traktorracen.
Inledningsvis sades två personer ha blivit påkörda av en traktor då de befann sig inne på tävlingsområdet.
Ambulans kom till platsen 13.15 och de två, en man och en kvinna, fördes till sjukhus för vård. Båda var vakna och talbara.
Senare visade det sig att mannen och kvinna aldrig hade blivit påkörda - men nästan.
Om mannen säger tävlingsledaren Jan-Ove Johansson till Barometern:
– Det som hände var att föraren inte fick stopp på sin traktor så traktorn kom emot honom, och då kastade han sig åt sidan. Eftersom han satt vid en stenmur fick han en sten i huvudet.
Kvinnan ska ha skadat en fotled när hon hoppade undan från samma traktor, även det enligt uppgifter till Barometern.
– Funktionären stod lite, lite för långt fram och det blev bekymmer att bromsa traktorn och då var olyckan framme, säger Jan-Ove Johansson till P4 Kalmar.