Klassiskt hotell och restaurang ska säljas – Stort intresse: ”Charmigt ställe”
Solö Värdshus i Byxelkrok är nu till salu, utgångspriset för hotellet och restaurangen är 8, 9 miljoner kronor. Anläggningen etablerades som pensionat runt 1920-talet och har sedan dess byggts ut i flera etapper.
Huvudbyggnaden har 14 rum på bottenplan och en trappa upp finns ytterligare tre rum med en takterass.
Det finns också två större gårdshus med ett tiotal uthyrningsrum med renoveringsbehov. Tomten är 7 000 kvadratmeter stor.
Anläggningen har 200 meter till sandstranden och 100 meter till mataffären.
– Det är ett charmigt ställe i ett bra skick med stora utvecklingsmöjligheter. De har exempelvis inte haft igång restaurangen de senaste åren. Det vore kul om någon köpte det och satsade på den för det vore inte fel med en till restaurang i Byxelkrok, säger mäklaren Kjell Jakobsson, från Svensk Fastighetsförmedling.
Varför säljer ägarna?
– De har haft det sedan 2006 och känner väl helt enkelt att det är dags att göra något annat.
Hur är intresset?
– Det har varit många som har tittat och väntar bud från minst en spekulant nästa vecka. Intresset har varit bra.
Ägaren har avböjt att kommentera försäljningen.