Annons

Husbil har kolliderat med älg: Stor påverkan på trafiken

En husbil krockade strax före 14.00 med en älg på väg 136 mellan Algutsrum och Glömminge. Olyckan orsakade problem i trafiken.
Algutsrum • Publicerad 8 juni 2021
En husbil och kört på en älg.
En husbil och kört på en älg.Foto: Michael Ståhl

En kollision mellan en husbil och älg inträffade strax före 14.00 på tisdagen på väg 136 strax norr om Algutsrum i höjd med Strandskogen.

När räddningstjänsten kom till olycksplatsen hade de båda personerna i husbilen tagit sig ur bilen på egen hand. Ingen av dem behövde läkarvård.

Inledningsvidd påverkades trafiken av olyckan och väg 136 var delvis avstängd i båda riktningarna. Men redan strax efter 14.30 rullade trafiken som vanligt igen.

Andreas YngvessonSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons