Covid-19: Antalet inlagda på sjukhus har ökat

32 nya coronafall i länet senaste dygnet, men få på Öland.
Öland • Publicerad 6 december 2021 • Uppdaterad 7 december 2021
Foto: Circle Creative Studio

Region Kalmar län meddelar att 32 personer i länet har bekräftats smittade i covid-19 det senaste dygnet. På Öland handlar det om en person, från Mörbylånga kommun.

På måndagen vårdas åtta personer på sjukhus i länet för covid-19, vilket är två fler än på söndagen. Ingen är dock i behov av intensivvård.

Sedan pandemin startade har Mörbylånga kommun nu haft 1 489 fall och Borgholms kommun 612. Totalt har 26 176 fall av covid-19-smitta konstaterats i Kalmar län.

146 personer från länet har avlidit med smittan.

Simon KarlssonSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.