Vägverket stal julen
FÄRJESTADEN
Lagom till första advent smyckades Färjestaden med stämningsfull julbelysning. Det blev en ren fröjd att köra mellan de lysande träden vid hamnplan. Men så slocknade de oväntat för en vecka sedan.
Var det månne den snåle Ebenezer Scrooge, Dickens illasinnade romanfigur vilken missunnade sin omgivning att glädjas åt julen, som varit framme? Nej, Scrooge var oskyldig i detta fall. Den som släckt belysningen och stulit julen var nämligen Vägverket.
Trots att Färjestadens företagarförening fått löfte om att koppla in sig på gatubelysningen slog plötsligt en av verkets tjänstemän bakut, berättar Olof Abrahamsson, Kalmar VVS.
Sedan Vägverkets övernitiske kilowattjägare blivit informerad om överenskommelsen reddes dock missförståndet ut. Till denna helg skall åter färjestadenborna få glädjas över de smyckade träden nere vid hamnplan.