Annons
Nyheter

Två ”modemedvetna” jagas efter våldtäkt

Nyheter • Publicerad 7 augusti 2007

BORGHOLM

Polisen har nu signalement på de två män som misstänks för en våldtäkt i Borgholm förra helgen.

Annons

– Efter hand har den våldtagna kvinnans bild av händelsen klarnat, säger kriminalinspektör Fredrik Olsson.

Våldtäkten ägde rum på idrottsplatsen i Borgholm natten till måndagen den 1 augusti. Kvinnan, 19 år gammal med sommarjobb på Öland, besökte nattklubben på Strand och lämnade hotellet tillfälligt strax efter midnatt för att hitta en undangömd plats att kissa på.

– Då slog de två männen till. Våldtäkten ägde rum bakom kiosken på idrottsplatsen, berättar kriminalinspektör Fredrik Olsson.

Männens signalement är följande:

Gärningsman 1 - svensk man, 20-25 år gammal, normal kroppsbyggnad, avlångt smalt ansikte, mörka ögon, stora läppar, cendréfärgat bakåtslickat hår till nacken. Klädd i rosafärgad skjorta, mörk pullover, blå jeans av stuprörsmodell, vita sneakers.

Gärningsman 2 - svensk man, 20-25 år, klädd i skjorta, jeans, vita sneakers. Hade ett stort metallspänne på bältet.

– Båda verkade modemedvetna och båda var berusade.

Under våldtäkten slogs kvinnan flera gånger i ansiktet.

– Med fläskläpp och några blåmärken som följd, säger Fredrik Olsson och vädjar om tips.

– Vi behöver någon form av iakttagelser och alla iakttagelser är av värde - även det som för en utomstående verkar oviktigt kan vara intressant för oss, säger Fredrik Olsson.

Polisens tipstelefon: 114 14 eller 0480 - 45 60 00/01.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons