Strippklubb blir villa
SKOGSBY
Knappt ett år efter öppnandet av strippklubben i Skogsby, har ägaren Dragan Bratic ansökt om att göra om byggnaden till en vanlig villa.
Klubbens skyltar är nerplockade och Dragan Bratic har redan plockat bort en del av restaurangköket. Nu förbereder han för försäljning.
I ansökan till Mörbylånga kommun visar Dragan Bratic ritningar på hur dagens restaurangkök ska göras om till villakök.
Han uppskattar nog att det är lättare att sälja den som en villa, säger kommunens stadsarkitekt Marie-Christine Svensson.
Och enligt henne finns inga hinder för förändringen.
Detaljplanen medger att byggnaden används för bostad eller handel. Så det är inga konstigheter från vår sida.
Tror du att köpintresset för byggnaden påverkas av den verksamhet som varit där hittills?
Nej, det tror jag inte. Det beror väl i så fall mer på hur ni tidningar skriver om det.
Huset är stort, med många utbyggnader. Så Marie-Christine Svensson kan tänka sig att det är intressant för någon som vill kombinera bostad och handel.
Något för en hantverkare kanske. En keramikverkstad skulle nog gå mer i linje med vad vi brukar ha här i kommunen, då blir alla glada, skrattar stadsarkitekten.