Annons
Nyheter

Sd nysatsar med gammal man

Nyheter • Publicerad 13 november 2008

ÖLAND

Sverigedemokraterna på Öland får ett nytt ansikte genom den före detta riksdagsmannen Claus Zaar, 63.

Annons

I och med Claus Zaars inträde i den lokala politiken kommer sd-politikern Rolf Jönsson i Mörbylånga att få stöd i sitt arbete, förklarar Thoralf Alfsson, Sverigedemokraternas talesman i regionen.

– Att vara ensam ledamot för Sverigedemokraterna i kommunfullmäktige kan vara väldigt jobbigt, påpekar han.

HOPPAS VINNA MARK PÅ ÖN

Ambitionen är också att så snart som möjligt bilda en ny kommunförening med namnet Sverigedemokraterna Öland, som kommer att vara gemensam för både Borgholm och Mörbylånga kommun.

– Antalet medlemmar på Öland stiger hela tiden och med Claus Zaar vid rodret hoppas vi på många nya öländska medlemmar, säger Thoralf Alfsson.

ÖB-WEBBEN

Fotnot:Claus Zaar satt i riksdagen 1991–94 för Ny demokrati.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons