Annons
Nyheter

Satsade under lågkonjunkturen

Nyheter • Publicerad 21 februari 2013

ALGUTSRUM

Familjeföretaget Potatisförädling Öland AB har fått klartecken att leverera 50 ton ägg årligen till de sex kommunerna i södra Kalmar län.

Annons

– Det innebär att vår omsättning ökar från 12 till omkring 15 miljoner kronor, säger Jan-Erik ”Potatis-Janne” Johansson.

Sedan fem år tillbaka levererar företaget potatis till kommunerna Mörbylånga, Borgholm, Kalmar, Torsås, Emmaboda och Nybro. Totalt handlar det om 400 ton skalad potatis varje år. Nu har Potatisförädling Öland AB också vunnit upphandlingen om att leverera ekologiska ägg till kommunerna.

– Det passar bra när vi ändå kör potatisen. Vi samarbetar också med Nilsson och Lindblom i Kalmar, så vi kommer att samköra transporter med dem.

Äggen kommer från Thuressons hönseri i Spjutterum.

Läs hela artikeln i torsdagens Ölandsbladet.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons