Annons
Nyheter

Över 200 utan ström på norra Öland – åska orsaken

Tidigt på måndagsmorgonen uppgavs 243 av Eons kunder i Borgholms kommun vara utan ström.
Digital Bas 3 mån 3 kr
Stöd oss.För fri lokal journalistik.
Du läser just nu en upplåst artikel. Genom att teckna Digital Bas får du tillgång till alla nyheter på sajten och stödjer vår närproducerade och oberoende journalistik.
Borgholms kommun • Publicerad 15 augusti 2022
strömavbrott
strömavbrottFoto: E-on

Avbrottet inträffade klockan 05.04, enligt bolaget. Orsaken till det uppges vara åska.

De drabbade finns i ett område kring bland annat Stenninge.

Annons

Servicetekniker skickades ut för att lösa problemet och var på plats strax efter klockan 07. Strömmen kan komma och gå medan omkopplingar görs.

Vid 07.45-tiden var antalet strömlösa nere i 44, enligt Eon. Man hade då hittat det område i elnätet som orsakat avbrottet och går utmed en lång ledning för att hitta själva felet. Det arbetet kan ta tid.

Elen beräknas vara tillbaka klockan 14.00.

Vid klockan 11.00 var 30 hushåll utan ström och orsaken till avbrottet är att två stolpar har gått av meddelar Eon via sin hemsida.

Vid klockan 14.04 hade alla hushåll fått tillbaka strömmen.

Per-Johan Thörn WistrandSkicka e-post
Alexander JensenSkicka e-post
Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons