Nyheter

Oro i Mörbylånga kyrkby

Nyheter • Publicerad 3 juli 2010

Guldfågelns planerade utbyggnad har rört upp oroskänslor i Mörbylånga kyrkby.

Vad man ängslas över är den förväntade utökningen av tunga transporter genom byn.

Enligt Mörbylånga byförening, som alltså representerar de boende i kyrkbyn, har de tunga transporterna redan idag en ”klart störande inverkan på såväl boendemiljön som kulturmiljön i radbyn”.

Poängen med byföreningens skrivelse till kommunen blir således att man i och för sig inte har något emot en utbyggnad av Guldfågeln, men endast under förutsättning att en ny väg byggs öster om Kyrkbyn.

Föreningens förslag är att den nya vägen dras längs med den gamla järnvägsbanken och att anslutningen till den nya vägen görs söder om byn.

Förutom vägproblemet förutsätter byföreningen också att Guldfågelns utbyggnad, och i samband därmed utökad produktion, inte förorsakar lukt- eller bullerproblem.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.