Nyheter

Ny plattform för cykelbussen

Nyheter • Publicerad 2 juni 2010

ÖLANDSBRON

Trafikverket vill skapa en ny på- och avstigningsplats för cykelbussen på fastlandssidan.

Tidigare har cykelbussen parkerat och haft på- och avstigningsplats vid parkeringen intill lilla Svinöbron. Det har inneburit att bussen fått köra en vid sväng runt Talludden/Jutnabben.

Med den nya cykelstationen kommer bussen att köra på väg 137, mot Öland, och svänga in på den långa P-fickan vid Jutnabben.

Cykelbussen har fått en ny släpvagn att transportera cyklarna med, vilken kan lastas från båda sidorna.

– Det innebär att det kommer att vara cyklister/fotgängare runt hela bussen vid lastning/avlastning, skriver Gunlög Magnusson i ansökan till länsstyrelsen om den nya cykelstationen.

Den första hälften av p-fickan kommer helt att reserveras för cykelbusstrafiken. Det kommer också att byggas en ny anslutning mitt på p-fickan.

Polismyndigheten i Kalmar och Kalmar kommun har båda studerat förslaget och gett sitt godkännande.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.