Nyheter

Nedslagen och rånad av Taxi?

Nyheter • Publicerad 15 december 2007

FÄRJESTADEN

En man i 45-årsåldern hävdar att han rånats av en taxichaufför vid Ölands Köpstad i Färjestaden vid 23.30-tiden på fredagskvällen.

Den 45-årige mannen, som enligt polisen verkat överförfriskad, hade inte pengar till att betala sin färd från Kalmar, varför taxin stannade till vid Köpstaden innan resan skulle fortsätta norrut uppåt ön.

KOM I BRÅK OM PRISET

Mannen kom tydligen sedan i diskussion med taxichauffören om priset. Dispyten slutade, enligt 45-åringen, med att chauffören slog ned honom och rånade honom på de 800 kronorna han just tagit ut. Dessutom hävdar sig 45-åringen även blivit bestulen på sitt bankomatkort.

Historien förtäljer inte vilket taxibolag mannen anlitade, men det skall inte ha rört sig om någon så kallad ”svarttaxi”.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.