Annons
Nyheter

Lisa ny socialchef i Borgholm

Nyheter • Publicerad 16 juli 2007

BORGHOLM

I höst tillträder en ny socialchef i Borgholm: Lisa Källén.

Annons

– Hon är ett 59-årigt energiknippe med oerhört goda vitsord, säger Borgholms kommunalråd Lisbeth Lennartsson.

Lisa Källén har under tio år arbetat som socialchef i Tjörns kommun och de senaste sex åren haft samma position i Kungälvs kommun. Att hon nu byter kust kan förklaras med att hon har fritidshus på Öland.

– Jag har varit sommarölänning sedan 1953, berättar hon.

”FANTASTISKT INSPIRERAD”

Lisa Källén ser fram mot sitt nya jobb:

– Jag är fantastiskt inspirerad. När jag träffade medarbetarna i Borgholm blev jag väldigt imponerad, de hade fantastiskt mycket känsla för uppdraget.

I dagarna går hon på semester från jobbet i Kungälv. Sedan väntar några veckor hos särbon i England innan Öland och trakterna kring Sandvik och Djupvik får besök. Den 1 oktober räknar Lisa Källén med att tillträda sin nya tjänst.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons