Annons
Nyheter

Kommun vill höja lärarnas löner

Nyheter • Publicerad 24 maj 2013

– Vi har behov av att sätta av pengar för en lönesatsning på lärarkollektivet, säger Mörbylångas kommunalråd Kent Ingvarsson (M).

Nu ska kommunen ta reda på vilka lärare som är i störst behov av höjda löner.

Annons

– Alla lärarlöner, oavsett kategori, måste höjas, säger Lärarförbundets Helena Djukanovic.

Härom året släpade förskollärarnas löner efter och kommunen valde då att göra en riktad satsning på det området. Nu ska en ny utredning visa vilka kategorier av lärare som har störst behov av högre lön.

– Det blir alltså ingen generell höjning. Vi vet att det fortfarande finns eftersättningar bland förskollärarna, men vi vill också titta på var vi har den största differensen i förhållande till arbetsmarknaden i området.

Ännu finns ingen bild av hur mycket pengar som höjningen handlar om. Det ska tjänstemännens kartläggning visa, så att kommunen kan lägga in höjningen i budgeten för 2014.

Läs hela artikeln i lördagens Ölandsbladet.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons