Nyheter

Inbrott på Lammet och grisen

Nyheter • Publicerad 13 augusti 2013

Lammet & Grisen har haft inbrott men tjuvarna tog ”bara” två iPads. Företagets vd Mattias Richert har stora förhoppningar om att få fast personerna.

– Polisen har hittat bevisning och vi har vittnen som sannolikt sett bilen de använde, säger han.

Natten till lördagen drabbades Lammet & Grisen av ett inbrott. Förövarna hade tagit sig in genom att metodiskt planka för planka montera bort väggen, plocka ut isolering och därefter bröt de sig igenom den tjocka innerväggen.

Men det lurade inte larmsystemet som gick igång och bara efter 53 sekunder flydde tjuvarna.

På den tiden hade de hunnit bryta upp en tom reservkassalåda och de fick även med sig två iPads. Men de kan spåras om de kopplas upp till ett Wi-Fi.

Läs hela artikeln i tisdagens Ölandsbladet.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.