Nyheter

Gnistor från spis antände golv

Nyheter • Publicerad 12 november 2007

GLÖMMINGE

På söndagseftermiddagen fick brandkåren larm om brand i boningshus i Glömminge. Gnistor från öppna spisen hade troligen farit ut på golvet, vilket började brinna.

Ägaren hade nyligen satt in en så kallad teddykassett, en behållare med luckor i själva spisen, som man ofta gör i gamla spisar. Varför det började brinna vet varken ägaren, brandkåren eller polisen, men antagligen har gnistor från den öppna spisen trängt igenom luckorna och antänt golvet.

– Ägaren försökte själv släcka med pulversläckare, men lyckades inte, utan fick ringa brandkåren, berättar Christer Karlsson, vakthavande hos polisen.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.