Annons
Nyheter

Fy katten för att bo i källaren!

Nyheter • Publicerad 14 november 2008

ÖSTRA ÖLAND

Miljö- och byggnadsnämnden i Borgholm har beslutat att ta hand om en katt som under en längre tid varit instängd i en källare.

Annons

Katten får visserligen mat och vatten, men nämnden anser att det ändå innebär ett lidande för katten att vara instängd i en miljö där den inte får utlopp för sitt naturliga beteende.

INGEN FÖRBÄTTRING

I juni lämnade nämnden sina första synpunkter till kattägaren på östra Öland. Eftersom inga förbättringar skett fram till november beslutade nämnden att ta hand om katten.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons