Nyheter

Stunden är kommen för Frida

Nyheter • Publicerad 16 november 2007

FÄRJESTADEN

Förra fredagen gick Frida Nilsson vidare till final i talangjakten ”Spotlight”, i Torsås. Finalen går på lördag, men det är inte säkert att alla förberedelser är klara än. Hon brukar nämligen vara ute i sista minuten.

– Ibland blir det stressigt, jag planerar inte alltid så noga, säger trettonåriga Frida Nilsson och skrattar.

Hon älskar att sjunga, och i familjen hos hennes pappa i Karlskrona är alla intresserade av musik. En gång i veckan tar hon sånglektioner inne i Kalmar. Dessutom har hon deltagit i flera shower och sjöng i pausen på Färjestaden IBK:s första match i elitserien. Första gången Frida Nilsson tävlade i musik var för två år sedan. Då handlade det om att komma med i popgruppen ”Popcorn”. Frida kom inte med i gruppen, men har fortsatt delta i olika tävlingar sedan dess. På lördag är det andra året hon tävlar i ”Spotlight”, som den enda ölänningen.

BRA SUPPORT

Mamma Anna-Karin Evaldsson har följt med på alla tävlingar och är den som stöttar hela vägen fram till ett uppträdande.

– Jag sitter och tjatar om det engelska uttalet, säger Anna-Karin med ett leende.

– Hon är väldigt petig, säger Frida.

Men stöttningen handlar även mycket om att hjälpa Frida hitta rätt låtar och scenkläder.

– Alla låtar måste finnas på cd-skiva och ha sing-back, alltså musik utan sång. Det är det största problemet att hitta, i och med att vi inte har kontakt med någon studio heller, säger Anna-Karin.

GÖR SITT BÄSTA

Många har sagt till Frida att allt skulle vara enklare om hon bodde i Stockholm.

– Där kan de ha fördelar och vissa har kända föräldrar. Och här kommer lilla jag från Öland. Men hur det än går så gör jag alltid mitt bästa. Jag vill vinna, men det är inte viktigast, bara jag får vara med.

Hittills har hon mest sjungit svenska låtar, men helst sjunger hon på engelska. Och på lördag tävlar hon med låten ”This is the moment” från musikalen ”Dr Jekyll and mr Hyde”.

– Jag tycker den är bra och rolig att sjunga, säger Frida.

– Dessutom visar den ditt register, säger mamma Anna-Karin.

Och precis som låten säger, kanske stunden nu är kommen för Frida att äntligen vinna.

– Jag har alltid kommit vidare i deltävlingar men aldrig vunnit en final. Jag hoppas det blir den här gången.

MALIN MARKLUND

Frida Kristin Nilsson

Ålder: 13 år

Bor: Färjestaden

Familj: Mamma Anna-Karin, pappa Robert, pappas fru Madeleine, riktiga systern Elin, låtsassyskonen Melina och Hampus.

Intressen: Sång, fotboll, innebandy, badminton

Musikstil: Synt/80-tal

Mamma om Fridas sång: ”Det är väldigt mycket röst i den lilla kroppen”.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.