Nyheter

Julkul i församlingshemmet

Nyheter • Publicerad 19 november 2007

BORGHOLM

Reumatikerföreningen och ABF hade förra veckan julpyssel för allmänheten. Det var mycket folk som hittade till Borgholms församlingshem.

Anna Bladås, ordförande i reumatikerföreningen Öland och Eva Åkesson, Anna-Kajsa Nilsson och Karina Andersson ansvarade för materialet, som besökarna fick betala till självkostnadspris. Sammanlagt har reumatikerföreningen 165 medlemar över hela Öland.

– Allt går ut på att få träffa andra människor och att få en stunds avkoppling med pyssel, berättade Eva Åkersson.

UPPSKATTAT

Pysslarna tyckte det var jätteroligt. Gerd Ohlsson, Mildred Friman och Christina Johansson var några av medlemmar i föreningen som satt och pysslade. Mildred kom ända från Böda för att få pyssla och dricka kaffe med sina vänner.

JOHANNA LINÅKER (PRAO)

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.