Annons
Nyheter

Diggiloo-turnén åter till Öland

Nyheter • Publicerad 14 november 2008

EKERUM

Fjolårets succé upprepas: Diggiloo kommer till Öland. Den 7 juli står bland andra Brolle, Ola och Niklas Strömstedt  på scen på Ekerum, samma spelplats som förra året således.

Annons

Med på turnén är så klart kapellmästaren Lasse Holm. Nya i gänget är förutom de tre ovan nämnda även Sara Löfgren, Arja Saijonmaa och ”Mojje” Johansson.

PARTAJ

Med sedan tidigare är trumpetaren Magnus Johansson, Jessica Andersson, Linda Bengtzing och komikern Thomas Petersson. Nytt för i år är att konserten kommer att inledas med partaj för barnen med Mojje.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons