Insändare: ”Arbeta nu för att muséet byggs på sydÖland”
Då skulle fornfynden som tagits från Eketorps borg, och andra fornfynd från Öland återbördas till sin plats där de en gång hittades. Jag fick en vision om hur det byggdes nya hus i samma stil som Borgens byggnader är i.
Det blir också roligt för besökare att åka på hela Öland, och inte bara norra. Vi som bor här på Syd Öland arbetar hårt för att bygga upp besöksmål, så att vår bygd inte utarmas ännu mer. Även med tanke på att hela Sverige ska leva passar det bättre att lägga museet på södra Öland.
Till alla våra politiker med kommunalråd och kommunchef i spetsen, arbeta nu för att muséet byggs på sydÖland, vid Eketorps Borg. Vi behöver arbetstillfällen, och det här är en stor chans till det, och arbetstillfällen som ger ringar på vattnet.
Amy