Nyheter

Potentiella nyförvärv testade för FIBK

Nyheter • Publicerad 10 april 2006

INNEBANDYFärjestadens IBK:s damer genomförde en testträning där ett par potentiella nyförvärv fanns på plats.– Det var för att de skulle få se truppen och känna på det lite, förklarar FIBK–tränaren Johan Gustafsson.

Färjestadens innebandydamer har så smått börjat uppladdningen för nästa säsong då målet är inställt på att ta sig tillbaka till ettan.

Förra veckan genomförde laget en testträning där två intressanta spelare utifrån deltog.

De två var CL 98–forwarden Emma Andersson samt Frida Nordholm, målvakt från Uppsala–laget Årsta.

Johan Gustafsson ger sin syn på de eventuella nyförvärven.

– Frida har själv kontaktat oss. Hon har blivit erbjuden jobb i Kalmar och var nere för att titta på det. Hon var duktig och nu ska vi fortsätta kontakten via telefon, säger FIBK–tränaren och tillägger.

– Emma har vi ju sett i CL och hon har testat lite med oss innan.

Meningen med onsdagens träning var i första hand för FIBK att visa upp föreningen för tjejerna utifrån.

– De skulle få se truppen och få en bild av oss. Vi vet redan var de står, förklarar Gustafsson.

”Ska inte värva sönder laget”

Målet är att bygga vidare på den trupp som finns och genast ta steget tillbaka till ettan.

– Det handlar inte om att vi ska värva sönder laget. Men vi behöver lite spets och vi vet att de här har något att tillföra.

Tanken var att ytterligare ett par spelare skulle ha deltagit på onsdagsträningen. Forna FIBK–backen Anna Erlandsson hade dock förhinder och hennes lagkamrat i Ingelstad, Kajsa Åkerman, blev sjuk.

Erlandsson, vars Ingelstad åkte ur ettan, har ännu inte tagit ställning till hur det blir nästa säsong.

– Nej, jag har lagt det lite på is just nu. Jag behöver sätta mig ner och fundera på vad jag vill. Jag vet inte om jag vill lägga den tiden på att pendla till Växjö för att spela i ettan.

”Vill se hur de har tänkt”

En del klubbar har hört av sig till Ingelstad när det gäller den öländska backen.

Kan FIBK vara ett alternativ?

– Om jag stannar kvar här och jobbar så är Färjestaden nog det första alternativet. Jag har sökt till en del skolor också så vi får se vad det blir, säger Erlandsson.

Inte heller Åkerman vet i dagsläget var hon spelar nästa säsong.

– Jag har verkligen ingen aning just nu.

FIBK:s locktoner kan dock vara något som den elitseriemeriterade ynglingen lyssnar till.

– Jag vill se hur de har tänkt inför nästa säsong. Vi ska träffas nästa vecka, så man vet aldrig, förklarar hon.

Det återstår att se vilka namn som finns i FIBK-truppen när 2006/2007 startar. En intressant ”silly season” ser det åtminstone ut att bli.

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.