Lugnet före stormen i IFK?
FOTBOLL, DIV 3 DAM
Silly season-tåget tuffar på för fullt, men i öns bästa damlag är det lugnt. I dagsläget finns nämligen bara en spelare på minuslistan, medan pluskolumnen är helt tom. Fem potentiella nyförvärv har dock tränat med klubben samtidigt som lika många i truppen är tveksamma till en fortsättning.
Ja, det är lite av lugnet före stormen i IFK Borgholm för tillfället. Inget nyförvärv är klart i dagsläget, men samtal förs med en kvintett spelare som varit med och tränat med de blåvita under en längre tid. Kvintetten består av, som ÖB-sporten tidigare skrivit, skyttedrottningsduon från Böda/Högby, Nathalie Nilsson och Natalie Wilhelmsson, samt deras lagkamrat Anna Evaldsson. De övriga två spelarna är Högsrums Anna Nyman och Smålands bästa femtonåriga målvakt Lovisa Hultman.
– Men vi har ingenting på papper och ingenting är ju klart om det inte finns på papper, säger IFK-coachen Janne Strindhag vist.
BOSTRÖM-SYSKON
På Borgholm minuslista finns i dagsläget bara Emma Wahlberg, som gått hem till Färjestadens GoIF. Men det kan bli fler. Viktiga kuggen Ida Olsson, som missade stora delar av årets säsong är ett stort frågetecken.
– Ja, det är ju korsbandet där, konstaterar Strindhag. Så hon kan nog inte spela nästa säsong.
Det är också tveksamt hur mycket Strindhag kan använda de viktiga systrarna Boström.
– Maria är ju gravid och Anna har sagt att hon ska varva ner och inte satsa nästa år.
Men frågetecknen från 2008 års startelva slutar inte här. Moa Larsson rehab-tränar efter sin knäoperation och libero-klippan Annika Nilsson är nyopererad samtidigt som hon börjat studera i Växjö. I Växjö bor numera också försvarskollegan Jennie Larsson.
– De är ju kvar hos oss, men vi vet ju inte hur mycket vi kan nyttja dem nästa säsong, avslutar Strindhag.