Annons
Nyheter

Helgessons ordnade tre poäng

Nyheter • Publicerad 20 augusti 2007

FOTBOLL, DIVISION 3 DAM

RM IF reste sig snabbt efter brakförlusten borta mot Öster B. Tacka Helgessons för det.

Annons

– Idag gör vi en kanonmatch, säger en mycket nöjd Torsten Luks, tränare i RM.

Fortfarande plågas RM en del av skador och sjukdomar. Det tvingade Torsten Luks till ommöbleringar. Det är inget han har något emot såhär i efterhand.

– Vi fick sätta upp Hanna Helgesson på innermittfältet. Det blev ju ett lyckokast, hon var bäst på plan, säger Luks.

”VI BEHÖVDE DET HÄR”

Nästan lika bra var Hannas syster Ulrika som innehade den andra innermittfältsplatsen. Dessutom stod Josefin Helgesson för två mål.

– Vi behövde det här, vi har ju förlorat tre matcher på rad, säger en belåten Torsten Luks.

Det tredje målet gjordes av Hanna Helgesson. En helkväll alltså för Helgessons när RM tog tre viktiga poäng.

MÅRTEN PALMEFORS

Runsten/Möckleby IF–Smedby BoIK 3-0 (1-0)

Målen, RM: Josefine Helgesson 2, Hanna Helgesson

Annons

Kvarnligan:

3. Hanna Helgesson

2. Ulrika Helgesson

1. Karolina Johansson

Så här jobbar Ölandsbladet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons