
Kvällens gästartist Tommy Nilsson sjöng duett med Ida Seve i ?Allt som jag känner?.

Mistluren ljuder över Borgholm
BORGHOLM
Lördagkväll i januari, Mer än Revy på Guntorps Herrgård och Ulf Olsson välkomnade med sin mistlur på trappan. I foajén möttes gästerna av hela revygänget och nu är ordningen återställd.
”Corina Corina”, ”You make me happy” mötte gästerna i foajén och genast blev alla på glatt humor och det höll i sig hela kvällen. Mer än Revy får kanske byta namn i framtiden, för i år var det färre sketcher och mer sång och musik. De sketcher som drogs var dock rappa, tighta och väldigt kul. Låtar från 50-60-talen blandades med Lennart Grahns egna hitlåtar samt några nyskrivna om aktuella ämnen.
Publiken fick även sjunga allsång, texten var ”I natt jag drömde” men melodierna ändrades allt eftersom sången sjöngs.
KOM OCH GICK
Kvällens gästartist Tommy Nilsson, balladernas man, kom efter revyn, han gick fram till mikrofonen och sjöng inledningsfrasen till ”Öppna din dörr”, tackade för sig och gick igen. Publiken blev i extas på en gång, så får han väl inte göra? Men självklart kom Tommy tillbaka.
– Jag läste en insändare en gång om ”Öppna din dörr”. berättade Tommy.
– Personen tyckte tydligen inte om låten för han skrev; vi får hoppas han öppnar dörrjäveln snart så att det blir tyst i radion.
Tommy radade upp sina hits en efter en, ”Dina färger var blå”, ”En dag” och ”Allt som jag känner” duett med Ida Seve, och avslutade med tre rockklassiker ”Hot legs”. Addicted to love” och ”Start me up”. Han har verkligen en riktig bra rockröst. Tommy, The Rockettes och Rekyl var hur sammanspelta som helst.
– Tänk vi träffades idag och vi har aldrig spelat ihop förut och det låter så här bra, en stor applåd till bandet, berömde Tommy.
Och Rekyl och The Rockettes består av Niklas Brevestedt, Roger Ohlsson, Michael Petersson, PeÅ Johansson, Magnus Axelsson, Ida Seve, Anna och Karin Olofsson.
Kvällen avslutades med att hela gänget växlade om till Lellez orkester och bjöd på dans. Det var många som passade på att ta sig en sväng om efter all god mat och trevlig underhållning från scenen.

EVA JOELSSON








