
Bevara Rällaskogen
Efter att ha tagit del av de omfattande skrifter som publicerats i ovannämda ärende höjer vi våra röster till ett bestämt ”Stoppa all exploatering i den vackraste och värdefullaste skog som Öland har!”
Vi, jag och min fru, är sommarölänningar sen 30 år tillbaka, och sedan ett år fast boende i närheten av Halltorp. Rällaskogen har vi under alla dessa år lärt känna och älska. Som strövområde, som joggarmarker, som badplats.
Med förundran har vi sett hur Ekerums Fritidsområde har utbyggts och hur golfbyn och dess enorma markslukande golfplatser har uppstått. Och det är verkligen inte allt vackert som man där kan beskåda. Vi skulle rekommendera de beslutsfattande att ta en vinterpromenad utefter stranden från Ekerums badplats och söderut. Där finns en skräpsamling som inte hör hemma i ett kulturlandskap. Att där står hundratals träbaracker är väl inget att göra åt nu, men man kan fråga sej: vilka blinda beslutsfattare har godkändt detta?
Och nu skall detta exploaterande gå vidare!? Men detta får inte ske!
En flerhundraårig skog kan man göra slut på över en natt. Sen är den borta för alltid! Och vid Rälla Gård ligger timmertravarna höga med avverkade fullväxta träd!
En spökstad kan man också bygga upp över en natt. Och den kommer att finnas där länge, alltför länge!
I dessa tider då regnskogar huggs ner, skogar brinner, klimatet förändras dramatiskt på grund av människans girighet, skall väl inte Solens och Vindarnas Ö gå hand i hand med dessa förstörande, profithungriga makter?
Det kommer en generation efter oss! Låt dom se att vi tänkte på dom också i våra besluttaganden! Låt dom njuta av ett enastående skogsområde på Öland: Rälla skog!
S.O. Lundgren









