
Äntligen klart för skolutbyggnad
Mörbylånga kommunstyrelse gav på tisdagen klartecken till utbyggnaden av skolorna i Gårdby och Glömminge.
– Vi måste vara klara till augusti nästa höst, säger kommunalrådet Kent Ingvarsson.
Redan idag är det trångt på de bägge skolorna.
Både Gårdby och Glömminge växer så det knakar. Det innebär en del växtvärk när det gäller den kommunala verksamheten såsom skola och barnomsorg, men kommunalrådet är mycket nöjd med utvecklingen.
– Framför allt är det roligt att det är så många unga par som väljer att flytta hem igen och bilda familj. Det borde ju betyda att de trivs, säger Kent Ingvarsson.
Om fem år beräknas Gårdbyskolan med dagens 114 elever att ha ökat till 126 och det är ändå lågt räknat.
För Glömminge är motsvarande siffra från förskolan upp till sexan 165 idag och 219 om fem år.
Gårdbyskolan kommer att få utökade förskolelokaler och nya slöjdlokaler. Det ska sedan bli klassrum av de gamla slöjdlokalerna.
I Glömminge blir det fler klassrum, samt nytt kök och ny matsal.
Kostnaderna för ombyggnationerna måste stanna vid 25 miljoner kronor har kommunstyrelsen bestämt.
Välkommen att kommentera på Ölandsbladet. Vi vill ha en livlig debatt och förväntar oss att du som skriver håller en saklig ton. Hatiska kommentarer hör inte hemma här.

PETER BOSTRÖM














