
Barbro Lindgren läste ur sin bok ?Dagbok från hönshuset?.

Dikt och lögn på vagnsflak i Södra Möckleby
I söndags var det ”Kulturfestival på Sydöland med poesi, pop och prosa”, för att citera ur Kulturföreningen Dikt & Lögns inbjudan. I en trädgård framför ett gult hus i Södra Möckleby, med Svarttorps vinglösa holländarkvarn avtecknande sig mot himlen i norr, samlades på seneftermiddagen ett 70-tal litterärt intresserade personer runt ett enaxlat traktorsläp med en mikrofon på.
I början av augusti varje år sätts wellpappskylten med texten ”Dikt & Lögn” ut vid 136-an några hundra meter söder om Södra Möckleby centrum. Det är tradition, ty när ett evenemang äger rum för fjärde året i rad, då är det tradition. 2008 började det nämligen med fortsättning 2010, 2011 och nu 2012.
Bakom kulturföreningen står två författare (med mera är bäst att tillägga), nämligen Nina Lekander, och Kate Larson, tillika idégivare till evenemanget.
– Det började med att jag träffade Kate Larsson från Albrunna här i närheten. Vi ville att det skulle hända något kulturellt av värde i den här lilla byn, sade Nina Lekander vid ett tidigare tillfälle till pressen.
Och nu har Mörbylånga kommun satsat en slant så att det blivit möjligt att bjuda in till ett varierat och av namnkunniga kulturpersoner framfört program.
I år inledde Glömmingeförfattaren Barbro Lindgren (som konferencieren Nina Lekander sade sig gilla mer än namnen A. Lindgren). Hon valde att läsa ur samma bok som hon läste ur på samma plats för två år sedan, nämligen den enligt Göteborgsposten ”grymma” ”Dagbok från hönshuset”. Men det var en till största delen ny publik som fick höra om ankan Gösta Bernhard och hans i tur och ordning förolyckade fruar Julia Caesar och Sickan Carlsson, om rävens härjningar och annan ond och ibland inte så bråd hönshusrelaterad död.
Sedan var det Nina Södergrens tur, poeten som – som Lennart Sjögren skriver i en essä – i åttioårsåldern gått in i en ny inspirerande diktarperiod. Denna inspiration har inte ebbat ut, ty i slutet av denna månad kommer ytterligare en diktsamling av hennes hand ut, ”Högt ärade trana”, en ganska diger volym som utöver den nya samlingen innehåller ett rikhaltigt urval ur de tidigare diktsamlingarna – allt i urval och med förord av Lennart Sjögren.
Nina Södergren kan kallas ”florans och faunans inkännande poet”, ty det levande i naturen finns med i hela hennes diktning, främst kanske djuren och bland dem fåglarna, som hon sedan barnsben känner väl. Inte för inte uppehåller hon sig under stora delar av året i Stenåsa, där det, som hon uttryckte det, ”ibland finns lika många fågelskådare som fåglar”. Av läsaren av hennes poesi krävs inga ornitologiska kunskaper, de förmedlar ibland sådana helt en passant, som exempelvis i versraden ”Älskaren låter som en rördrom”.
Nina Lekander avslutade det första passet genom att läsa ur en kommande roman – liksom Barbro Lindgren gjorde hon samma textval som för två år sedan. Romanen, som författarinnan nu kunde annonsera som färdig, bär titeln ”Hästar, män och andra djur”. Hennes roman har, av allt att döma oavsiktligt, genom tidens inverkan blivit en levande illustration av devisen för dagens evenemang, ”Dikt & lögn”. Av allt att döma har författarinnan på senare tid nämligen upptäckt även andra egenskaper än det rent djuriska hos männen, eller kanske en man.
– Idag är boken en lögn, sade hon och kastade inte bara en blick mot en viss man i publiken.
Den för dagen icke närvarande Lennart Sjögren har varit en flitig gäst vid tidigare evenemang i S:a Möckleby. Han glömdes inte bort denna gång heller, ty Kate Larson läste en dikt ur hans diktsamling ”Havet”.
Ett tungt inslag i programmet var 2011 års Augustpristagare Tomas Bannerhed, som läste tre avsnitt ur den prisbelönta romanen ”Korparna”. Eftersom djuren, främst fåglarna, var anbefallda som dagens tema, förekom inte bara korpar utan även göken och rördrommen i hans uppläsning.
Andra höjdpunkter – programmet innehöll enbart sådana – såsom Kate Larsons och Anna-Klara Palms uppläsning, skådespelerskans Hélène Olssons framförande av en prosatext av Anna-Maria Lenngren skall också nämnas. Och så det lokala inslaget: Staffan Petersson från S:a Möckleby inramade programmet med musik.
ANDERS MARELL
Välkommen att kommentera på Ölandsbladet. Vi vill ha en livlig debatt och förväntar oss att du som skriver håller en saklig ton. Hatiska kommentarer hör inte hemma här.













