KOMMENTERA
SKRIV UT
TEXTSTORLEK
Bilder
Läs mer
Inga länkade artikler
Länkar
Inga länkar
Filer
Sociala nätverk
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • deli.cio.us
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Mister Wong
  • Newsvine
  • StumbleUpon
  • Windows Live
  • Yahoo! Bookmarks

Större politiskt engagemang önskas?

Publicerad: 9 februari 2010

Ofta hör man suckar från dem som är politiskt engagerade att det finns för många soffpotatisar ute i hemmen. Och med all rätt!



I samband med arbetet med översiktsplanen för Rälla – Stora Rör så har dock många rest sig från sofflocket och verkligen sagt vad de tycker och tänker. Till vilken nytta kan man undra? Kommunalrådet Lisbeth Lennartsson klappar oss lite på huvudet och talar om för oss allt hon anser att vi inte förstått.
I Ölandsbladet för någon vecka sedan uttalar hon sig angående den planerade byggnationen i Rällaskogen:
– Det har sagts att Minneslunden hotas, Tomtestigen, Utsiktsplatsen och gamla träd likaså, men det har det aldrig varit tal om. Rätt så många har varit mer uppskrämda än nödvändigt.
– Egentligen handlar det om måttlig byggnation, vilket man inte kunnat tro av debatten.
Nej, att dessa områden rent fysiskt inte kommer att beröras stämmer och det är det nog inte många som trott heller och det framgår faktiskt med all önskvärd tydlighet om man läser de samrådsyttranden som kommit in till kommunen.
Vad kommunalrådet däremot inte verkar förstå är att dessa områden oundvikligen kommer att påverkas av alla de övriga ingrepp som planeras i skogen. Hon ser uppenbarligen inte helheten och förstår därför inte att en byggnation av 120 eller fler hus/andelslägenheter inte bara påverkar den plats där de byggs utan ett mycket vidare område när det rör sig om den här typen av natur. Själv är jag övertygad om att vi är minst så uppskrämda som vi behöver vara! Att detta skulle vara planer för en ”måttlig byggnation” är ett hån mot alla dem som rest sig ur soffan och sagt vad de tycker!
Kommunalrådet trycker i artikeln på att man lyssnat på befolkningen och gått dem till mötes genom att minska ett område (12) och tagit bort ett annat helt och hållet (11), samt att man minskat ett tredje område (9). Vad hon däremot inte nämner är att man vill undersöka om man kan utöka ett fjärde område (10).
Läser man i kommunens MKB och i de samrådsyttranden från sakkunniga i frågan så handlar begränsningarna inte så mycket om att gå befolkningen till mötes utan det handlar helt enkelt om nödvändiga minskningar.
Område 12 är tveksamt för bebyggelse eftersom det obönhörligen kommer att påverka den sumpskog som ligger i området. Område 9 minskas eftersom en del av den byggnationen planeras för permanentboende och dessa hamnar på ”fel” sida om väg 136. Skola, affär m.m. ligger på andra sidan av denna tidvis hårt trafikerade väg.
Att område 11 tas bort helt låter ju för bra för att vara sant! Och det är det mycket riktigt också, för istället planerar man att utöka område 10 som ligger granne med område 11 och med andra ord handlar det bara om en förflyttning av bebyggelsen…
Om vi vill ha en positiv befolkningsökning i Rälla – Stora Rörsområdet så måste vi behålla områdets attraktionskraft, d.v.s. skogen!
Förövrigt har jag inte hört någon som ställer sig negativ till att Rälla utvecklas och att byggnationen förtätas i och omkring samhället på östra sidan om väg 136. Att man stoppar byggnationen i skogen betyder inte att man hindrar Ekerum Golf & Resort från att utvidga sin verksamhet för de har många områden som fortfarande kan bebyggas. Varför vill inte Ekerum bygga på marken de äger som ligger söder om Halltorp? Varför har inte den marken lyfts fram i fördjupningens arbete? Den ligger inte längre bort från Ekerum än bostäderna som planeras i Rällaskogen kommer att göra.
Frågan är dock hur många som kan lockas att bygga på de tomter man planerar för permanentbebyggelse på ”rätt” sida om 136:an om man förstör Rällaskogen som hittills har varit det som lockat många att flytta hit.
Till de politiker som fortfarande tror att detta är en bra idé - tänk om innan det är för sent!
Yvonne Thoor
Rälla

 
KLICKA FÖR ATT VISA
2 Kommentarer
Mer från INSÄNDARE
KULTUR/NÖJE
Lennart läser

Poesi på Himmelsberga

I söndags var det för andra gången i sommar dags för ett litterärt evenemang på det återupplivade Himmelsberga, Ölands Museum. Det var Poesi på Himmelsberga, denna gång med Nina Södergren och Lennart Sjögren. Förra veckan var det ju Bob Hansson som gästade Himmelsberga.

KULTUR/NÖJE
John Leo Carter

Nystartad musik- och konstskola

Om någon vecka sjuder Yellowbox i Sättra av kulturell aktivitet.
För då startar man nämligen upp musik- och konstskola.

KULTUR/NÖJE
Alperna

Pyk håller sina minnen vid liv

”Madeleine Pyk målar snabbt, talar snabbt (säger Lise Ovesen som presenterar konstnärerna på Österlen, där Madeleine bor i Simrishamn när hon inte är i Nice) och rör sig som en vind i rummet.” Så inledde jag min recension av utställningen ”Tidsresenär del 1” sommaren 2008.

KULTUR/NÖJE
Nina Lekander

”Dikt och lögn” hos Lekander

I söndags bjöd kritikern, författaren och redaktören (så presenterades hon för publiken) Nina Lekander in till litterärt café i sitt hem i Södra Möckleby. Det gjorde hon i fjol också.

KULTUR/NÖJE
Bob Hansson

Oförutsägbar poet

När Himmelsberga återupptog traditionen med Poesikvällar på Himmelsberga var Bob Hansson första gäst. En poet med ett annorlunda tilltal.

KULTUR/NÖJE
Birgitta Göransson

Måleri och grafik på Himmelsberga

Alster av två kvinnliga konstnärer finns att beskåda på Ölands Museum ännu några veckor. Deras konst består av måleri och grafik.

Bilagor
Bröllopsdagen 100619